Bežný človek sa často nestretáva s organizáciou udalostí, preto sa Vám z našich skúseností pokúsime dať pár tipov ako nato.
Rozdelili sme to pre Vás do niekoľkých bodov
- Výber dátumu a miesta – ak chceme predísť stresom, tento výber sa robí pokiaľ čo v najväčšom predstihu. Teda ak je možnosť, aspoň rok dopredu. Ide hlavne o to aby ste si mohli vybrať Váš obľúbený dátum, miesto konania, kapelu/dj, iné foto/video služby atď. a nemusieť robiť kompromisy, ktorých keď je veľa tak to vie spôsobiť riadne bolesti hlavy. Navyše Vaši hostia budú mať dostatočný čas na vybavenie si voľna. Rovnako tak získate dostatok času na prieskum a inšpiráciu ako by to na Vašej udalosti mohlo vyzerať.
- Kontaktovanie všetkých služieb a rezervácie termínov -je dobré spraviť si aj rozpočet čo koľko bude stáť. Tu už musíme či chceme alebo nie robiť kompromis toho koľko sme ochotný dať za ktorú službu a ako je pre nás dôležitá. Najväčšie položky sú Catering (jedlo+nápoje), alkohol, ubytovanie, prenájom miesta a inventáru, kapela/dj/foto/video služby, aranžérske služby atď. Pri týchto službách sa informujeme nie len o cenových ponukách ale aj o tom aké detaily potrebujú upresniť neskor bližšie k udalosti. Niektoré detaily je dobré dohodnúť aj rok dopredu pri rezervácií. Iné stačí riešiť aj len týždeň pred svadbou, u každého dodávateľa je to iné preto si to vopred od komunikujte.
- Pozvánky, čím skôr tým lepšie. Ako sme písali vyššie, viac času znamená lepšia pravdepodobnosť, že aj ľudia z ďaleka budú môcť prísť, v dnešnej modernej dobe môžete využiť hlavne pri vzdialenejších známych aj email či sociálne siete na rozoslanie pozvánok, ušetríte tým životné prostredie, a v podstate aj hneď spätnú väzbu, kde sa okrem účasti viete napr. informovať aj o preferencii nápojov, či rôzne intolerancie. Tip: Zloženie hostí by si mali vyberať hlavne mladomanželia ! Chápem na Slovensku bol dlho zvyk pozvať celú rodinu aj keď sa možno roky ani nerozprávajú. Doba je už ale iná. Je to Vaša veľká udalosť a tú určite chcete zažiť len s ľudmi ktorých máte radi. Často krát si dobrý priateľ omnoho viac váži pozvanie než vzdialenejšia rodina. Ak Vám budú rodičia chcieť počty priateľov obmedziť, tak ich náklady uhraďte Vy a hotovo.
- Doladenie detailov pred Svadbou – V tomto bode by ste už mali mať spísaný zoznam vecí, ktoré potrebujete vyriešiť pred svadbou, od počtu hostí, nákupov až po dojednania detailov. Každý dodávateľ služieb to má v inom časovom horizonte, ale povedzme, že zvyčajne je to týždeň pred svadbou. Ideálne je osobné stretnutie resp. aspoň telefonát, kde si prebehnete všetky detaily (dobre je ich mať spísané, aby sa na nič nezabudlo) Je na dodávateľoch služieb vedieť tú Vašu predstavu dať čo najlepšie do reálnej podoby, teda nebojte sa ísť do detailov a pýtať sa ak niečomu nerozumiete. Rovnako sa pýtajte na časový priebeh udalosti. Nie je na škodu si spraviť aj približný časový harmonogram. (Určite nie ale na drobné minúty, len orientačný). Málo kedy sa stane, že sa časové harmonogramy dodržia na minútu presne, je to zbytočne stresujúce a posledná vec, ktorú chcete na svadbe, aby Vás niekto naháňal. Ak si to dobre vopred naplánujete a rozdelíte úlohy na viacero ľudí užijete si to omnoho viac. Tip : Často sa aj dnes pri svadbách rozdeľujú rodiny. Áno sme ľudia a často je problém sa spolu dohodnúť. Aby ste predišli nepríjemným konfliktom, koho čo bolo alebo sa nedopatrením zobralo. Dajte radšej peniaze mladomanželom, nech si to zariadia oni (2 sa rýchlejšie dohodnú ako 2+4). Dnešné svadby nákladovo vychádzajú dokopy približne 100Eur/hosť. Ak aj má jedna strana 35 a druhá 60 hostí je to jednoduchá matematika.
- Deň svadby – Ak ste si všetko vopred dobre naplánovali, tak by všetky dôležité body dňa by mali byť omnoho jednoduchšie. Väčšinou sa najobľúbenejšia časť dňa pre mladomanželov začína až po oficialitách. Ale je len na Vás ako si to naplánujete. Pre celkovú zábavu z pohľadu Dj-a si všímam hlavne ako organizačne ide plynulosť udalosti. Určite som za rôzne sútaže či kultúrne/hudobné vsuvky cez prestávky medzi hudobnými kolečkami. Prestávka (okrem tej na jedlo) by ale nemala presiahnuť pol hodiny, aby ste ľudí nezačali uspávať. Okrem tých klasických hier ako napr. svadobný kvíz, hádzanie kytice/podväzku, sú tu aj moderné hry, ktoré Vám nemusia zabrať žiaden čas z programu jednoducho si ich ľudia zahrajú kedykoľvek budú mať chuť. Tie ponúkame na aj našich stránkach. Tip1: Fotenie – Vieme, že ženích by nemal vidieť nevestu pred sobášom, ale je obrovská aj finančná/časová výhoda ak si spoločné fotenie na Vašom obľúbenom mieste spravíte ešte pred sobášom v doobednajších hodinách a potom máte o to viac času na zábavu večer, ako ísť preč na hodinu zo svadobnej zábavy, čo je veľká škoda, rovnako ako keď unesú na hodinu nevestu a niekedy potom na svadbe takmer nikto neostane. Tam zábava úplne skončí. Užívajte si každú minútu svadby. Verte, že ten čas bude letieť neuveriteľnou rýchlosťou. Tip2: Krájanie torty -Namiesto veľkej torty, nechajte si spraviť menšiu, z ktorej množstvo kusov postačí pre najbližšiu rodinu, a zvyšok (hlavne pri veľkom počte hostí) si nechajte spraviť zákusky na kusy podľa Vášho vkusu. Ušetrite tým množstvo času, obsluha poroznáša do pár minút už vopred pripravené zákusky každému v sále, čo pri porciovaní veľkej torty priamo na mieste je nemožné a pri 100 a viac hosťoch sa to jednoducho nedá.
- Po Svadbe – Doprajte si oddych a dobrý spánok :). Pomoc s upratovaním ak máte vlastné dekorácie s priateľmi upracte ešte nad ránom ak ostane energia, aby sa Vám spalo lepšie a hlavne dlhšie. Možno Vás čakajú aj po-svadbiny, tak budete opäť potrebovať energiu na večer. Každopádne nechajte si určite aj po svadbe pár dní voľna, To nikdy neuškodí.
Zabudli sme na niečo ? napíšte nám do komentára, radi to dôkladnejšie preberieme.